Edu4Sent Projesi Açılış Toplantısı Yapıldı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından Yetişkin Eğitimi
Stratejik Ortaklıklar programı kapsamında desteklenen kısa adı Edu4Sent olan “Developing The Competences of Educators to Promote Social Entrepreneurship of Adults With Migrant Background” (Göçmen Geçmişli Yetişkinlerin Sosyal Girişimciliklerinin Desteklenmesi İçin Eğitimcilerin Yeterliliklerinin Geliştirilmesi) isimli projenin açılış toplantısı Zonguldak Valiliği bünyesinde 20-21 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilmiştir..
Zonguldak Valiliği’nin ortakları arasında yer aldığı projenin koordinatörlüğünü Zonguldak ilinde faaliyet gösteren Paydaş Eğitim Kültür ve Sanat Derneği yaparken, İtalya’dan Formazione E Comunione Società Cooperativa Sociale Onlus, Yunanistan‘dan Institute Of Entrepreneurship Development ve Polonya’dan Danmar Computers Sp Zoo da projenin uluslararası ortaklarını oluşturmaktadır. Erasmus+ Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklıklar alanında ilimizin ilk kabul edilen projesi olma özelliği gösteren Edu4Sent 2020-2021 yıllarında uygulanacaktır.Projenin toplam bütçesi 135 bin Euro olup Türk Ulusal Ajansı tarafından hibelendirilmiştir.
Türk Ulusal Ajansına 2019 yılında sunulan Yetişkin Eğitimi alanındaki projelerden 32 proje kabul edilmiş olup bu alanda üniversite ,belediye,milli eğitim müdürlükleri ve valilik gibi devlet kurumlarının projeleri kabul edilirken bu alanda İstanbul ve Zonguldak’tan toplamda 2 Sivil Toplum Kuruluşunun projesi kabul edilmiştir. Uluslararası alanda gerçekleştirilecek olan proje yerelde Türkiye’den Zonguldak Valiliği ve Paydaş Eğitim Kültür ve Sanat Derneği’nin bir araya gelmesiyle birlikte KAMU –STK işbirliği açısından da önemli hale gelmiştir..Bilindiği üzere Kamu –STK işbirliğine dair yeni ağlar oluşturma ve bu ağları güçlendirmeye yönelik Avrupa Birliği Başkanlığı ve Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünce ilimizde de olmak üzere bir çok ilde toplantı ve forum düzenlenmiştir.
Projenin koordinatörü olan Paydaş Eğitim Kültür ve Sanat Derneği, Zonguldak ilinde gerçekleştirdiği kültürel ve sanatsal çalışmaların yanı sıra Erasmus Plus alanında yaptığı projelerle dikkat çekmektedir.Gençlik Değişimi ,Yetişkin Eğitimi ve İnovasyon gibi alanlarda projeler gerçekleştiren dernek bir çok eğitimci,akademisyen ve gencin Avrupa ülkelerindeki eğitim programlarına ve etkinliklere katılmasını sağlamıştır.Ayrıca Paydaş Eğitim Kültür ve Sanat Derneği ,Türk Ulusal Ajansı tarafından Avrupa Dayanışma Birliği (ESC) proje çalışmalarına katılım sağlamak için verilen akreditasyon belgesini 2019 yılında almıştır.Zonguldak ilinde akredite edilen ilk STK olan dernek, Avrupa Dayanışma Birliği projeleri ile gençlerimizin Avrupa ülkelerinde uzun dönem gönüllülük ,eğitim ve staj gibi çalışmalara katılmasını sağlayacaktır.

EDU4SENT PROJESİNİN İÇERİĞİ

Sosyal girişimcilik; göçmenler için yeni iş olanakları oluşturma, adil ve eşit bir ortamda çalışmalarını sağlama açısından büyük önem taşımaktadır. Ancak, eğitim sistemleri yeterli olarak girişimci eğitimi içermemektedir ve çoğu insan çağımız iş dünyasına girmek için gerekli becerilerini kullanamamaktadır. Edu4Sent, göçmenlerin yoğun olarak geldiği ülkelerdeki kurumların ve sivil toplum örgütlerinin güçlü işbirliğiyle tasarlanmıştır. Proje, genç yetişkin mültecilere kendi işlerini oluşturmaları için sosyal girişimcilik yönlerini geliştirmelerinde yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bunu sağlamak için proje kapsamında açık erişim bir ders geliştirilecek, bu şekilde yetişkin mültecilerin sosyal girişimcilik becerileri artırılacaktır. Eğitim içeriği Türkiye, Yunanistan, Polonya ve İtalya’dan beş ortak kurumla oluşturulacaktır. Açık erişim çevrimiçi eğitim kursu, mültecilerin uzun vadede sosyal girişimciliğine katkıda bulunup iş imkanı açısından kolaylaştırıcı bir imkan sunacaktır.Mültecilerin iş becerilerini gelişitirerek sosyal girişimciliğini destekleyecek olan Açık Erişim Çevrimiçi Eğitim Kursunun içeriğinin oluşturulmasında Yıldız Teknik Üniversitesi ile iş birliği yapılacak ve online platform 5 farklı dilde olacaktır.

20-21 Şubat 2020 tarihlerinde Zonguldak Valiliği’nde gerçekleştirilen proje açılış toplantısından sonra iki yıllık süreçte Polonya,İtalya ve Yunanistan’da gerçekleştirilecek eğitim ve toplantılarla devam edecektir. Edu4Sent adlı projenin kapanış toplantısı 2021 yılının sonunda Zonguldak Valiliği’nin organizatörlüğünde ilimizde gerçekleştirilecektir.
2019 yılında Türkiye Ulusal Ajansına sunulan Yetişkin Eğitimi alanındaki projelerden kabul edilen 32 proje içerisinde yer alan projenin açılış toplantısında yurt dışından gelen konuklara ülkemize hoş geldiniz diyen Valimiz Erdoğan Bektaş projeyi anlamlı bulduğunu ve önemsediğini belirterek paydaşlara çalışmalarında başarılar diledi. Toplantıya Vali Yardımcısı Turgut Subaşı ile Kilimli Kaymakamı Dr.Nevzat Taşdan da katıldı.